Co musisz wiedzieć o ślubie cywilnym [+6 polecanych sukien!]

I stało się! On zapytał, Ty powiedziałaś „TAK”. Pomijając wszystkie romantyczne aspekty (lubimy je najbardziej, ale cóż!) czas na organizację formalności. Być może nie chcecie ślubu kościelnego i pragniecie po prostu państwowego potwierdzenia legalności waszego związku. Wcale nie zakłada to, że wasza uroczystość ma być mniej podniosła, a przygotowania prostsze! Przed wami cały kocioł obowiązków i oprawy, ale do rzeczy.

Postanowiliście, że zawrzecie związek małżeński w USC. Czas na garść dobrych wiadomości: może to być dowolny Urząd Stanu Cywilnego, nie ma w tym wypadku żadnej rejonizacji czy przynależności. Ważne, by zjawić się w nim nie później niż 31 dni przed planowaną uroczystością. Druga wiadomość: od 1 marca 2015 nie jesteście ograniczeni do murów urzędu, a całą ceremonię możecie przenieść w plener, w praktycznie dowolne miejsce – pod warunkiem, że spełnia wymogi określone prawem:

Art. 85.§5 PrASC: Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.

Oczywiście ten zapis może w pewnym stopniu ograniczać waszą fantazję, ale organizacja ślubu poza urzędem jest coraz prostsza – musicie tylko liczyć się z kosztami, bo zabranie urzędnika „w plener” to koszt 1000zł.

Wybrałyśmy też 6 sukien, które fantastycznie wpiszą się w ideę takiego wydarzenia. Oczywiście możesz wybrać tradycyjną suknię ślubną – w tej kwestii wiele się zmieniło i nikogo już nie dziwi obecność panny młodej w tiulach w USC. Zakładamy jednak – na potrzeby tego wpisu 😉 – że myślisz o sukni ślubnej poza schematem, ma być funkcjonalnie, pięknie i tak, byś wybraną kreację mogła jeszcze włożyć. Brzmi dobrze, prawda? 🙂

 

Postawiłyśmy na białe suknie do ziemi – są klasyczne i ultraeleganckie. W tym temacie na pewno z pomocą może przyjść także nasze szycie na miarę. Pamiętaj więc, że możliwości masz nieograniczone!

Zostaw komentarz