Podstawowy atrybut Panny Młodej – czyli kilka słów na temat welonu

Kiedyś welon zakrywał całą Pannę Młodą, od stóp do głów co według tradycji miało uchronić ją przed spojrzeniami zazdrosnych kobiet. Dodatkowo, w czasach kojarzonych małżeństw powodował, że Pan Młody nie miał możliwości ucieczki widząc mało urodziwą wybrankę 🙂 Dziś welon jest symbolem niewinności i czystości oraz – jak to często widzimy w filmach amerykańskich produkcji – spełnia funkcję zasłony tuż przed podejściem Panny Młodej do ołtarza.

A jaki welon wybrać?

W salonie mody ślubnej konsultantka zapyta Cię, czy w ogóle rozważasz założenie welonu. Jeśli tak (pamiętaj, że ślub to do tego jedyna okazja) masz do wyboru:

  • welon krótki sięgający ramion, wykonany najczęściej z pojedynczej lub podwójnej warstwy tiulu,
  • welon o długości sięgającej długości sukni, często również podwójny to znaczy z warstwą krótszą, którą możesz zakryć twarz,
  • welon z trenem może być nawet 3 metrowy lub dłuższy, który idealnie uzupełni bądź zastąpi tren-wydłużenie w sukni ślubnej.

Każdy z powyższych welonów może być wykończony mereżką, czyli delikatnym obszyciem na jego końcach lub może być cięty laserowo. Rodzaj wykończenia możesz dobrać kierując się tym, w jaki sposób wykończony jest dół Twojej sukni ślubnej – jeśli są to cięte warstwy tiulu rzadziej decydujemy się na welon wykończony lamówką. Oczywiście jest to również kwestia indywidualna i każda z Was może poprosić konsultantkę w salonie o pomoc w podjęciu decyzji.

A co z welonami zdobionymi?

Tu również masz sporo możliwości do wyboru. Gładki tiul może być wykończony mereżką z kryształków, perełek lub innych „świecidełek”, oraz oczywiście koronką. Te z nich, na których brzegach pojawia się koronka noszą nazwę hiszpański – z koronką dookoła całego welonu i katedralny – kiedy koronka wykańcza jedynie sam dół welonu. Takie welony są oczywiście cięższe i musisz pamiętać, by poprosić swoją fryzjerkę o mocniejsze wypięcie go we fryzurę. Kryształki lub cyrkonie mogą również pojawiać się na całej powierzchni tiulu, a wybór tak zdobionego welonu powinien być podyktowany stylem zdobień pojawiających się na Twojej sukni ślubnej. Błysk na welonie sprawi, że będzie on bardziej widoczny, a Ty z pewnością zachwycisz wszystkich Gości!

Jedna suknia więc i jeden welon? Nic bardziej mylnego 🙂 Polecamy naszym drogim Klientkom zakup dwóch welonów we wspomnianych wcześniej długościach – krótkiego oraz welonu z trenem. Założenie ich naraz spowoduje, że będziesz wyglądać bardzo elegancko i efekt „WOW” gwarantowany! Po ślubie Twoja świadkowa wypnie Ci welon z trenem, by było Ci wygodniej podczas wesela a welon krótki możesz zostawić aż do tradycyjnych oczepin, by przekazać go swojej następczyni.

W modzie ślubnej nie określa się jednego kanonu dotyczącego dopasowania welonu czy to do stylu sukni czy wesela bądź urody przyszłej Panny Młodej. Nasze konsultantki pomogą Ci wybrać taki welon, byś czuła że ten atrybut jest doskonałym uzupełnieniem całej Twojej ślubnej stylizacji.

Zostaw komentarz