Ślub za granicą – o czym pamiętać?

Świat jest dla nas otwarty jak nigdy. Właśnie dlatego Polacy coraz częściej decydują się porzucić tradycję i wziąć ślub za granicą. Wybierają oni nie tylko popularne stolice jak Paryż czy Londyn, ale też dalekie, egotyczne plaże Tajlandii czy Japonii. Jak zorganizować ślub za granicą? O czym musisz pamiętać? Na jakie przeszkody prawdopodobnie trafisz?

Po I: organizatorka. Decydując się na ślub za granicą pomyśl o profesjonalnej agencji zajmującej się organizacją tego typu wydarzeń? Czemu? Po prostu sama nie dopilnujesz wszystkiego, nie dograsz szczegółów, nie wiesz też komu na danym, lokalnym rynku możesz zaufać. Organizatorka ślubów to dodatkowy koszt, ale też spokojny sen, że wszystko pójdzie dobrze.

Po II: koszty. Musisz liczyć się z niemałymi kosztami, niestety. Polska jest relatywnie tanim krajem i większość usług tj. fotograf, kamerzysta, makijażystka, cukiernia są u nas po prostu tańsze.

bb1

Po III: inne zwyczaje. Jeśli decydujesz się na ślub z odległym zakątku globu to prawdopodobnie nie dlatego, by było tak jak w Polsce, ale musisz mieć świadomość, że co kraj to obyczaj. Zwyczaje ślubne i weselne różnią się w zależności od regionu świata. Zanim wybierzesz więc kierunek, który będzie spełnieniem Twoich marzeń sprawdź na jakie przeszkody organizacyjne możesz napotkać na miejscu.

Po IV: rozczarowanie rodziny. Smutny i dyskusyjny punkt. Oczywiście, ślub jest sprawą pary młodej, ale nie tylko. Liczy się też rodzina i najbliżsi, ich uczucia i oczekiwania. Nie możesz liczyć, że babcia zafunduje sobie podróż na Twoje wesele zorganizowane na Bali. Prawdopodobnie większość rodziny odbierze Twoje zamiary jako fanaberie, niektórzy nie będą mogli finansowo pozwolić sobie na obecność mimo, że bardzo by chcieli. Dlatego albo zafundujesz najbliższym podróż i pobyt albo musisz wziąć pod uwagę, że wiele osób, z którymi chciałabyś dzielić ten dzień, po prostu nie będzie Ci towarzyszyć.

bb2

Po V: specyfika danego miejsca. Pisaliśmy już o zwyczajach, ale niemałe znaczenie mają też ludzie. W Polsce śluby są bardzo popularne, a nowożeńcy mile widziani, ale nie jest to charakterystyczne dla wszystkich zakątków. Weź pod uwagę, że nie urządzisz szalonych tańców w eleganckiej, paryskiej restauracji. Dobrze więc przemyśl decyzję o wyborze kierunku i miejsca, bo pochopna decyzja może pogrzebać Twoje marzenia o niezapomnianej, zagranicznej ceremonii.

Zostaw komentarz